Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Duyurular arrow BİLGİLENDİRME SORU CEVAP
BİLGİLENDİRME SORU CEVAP Yazdır
Sayın üyelerimiz,

*** LUXERA inşaat şirketiyle yaklaşık iki, üç hafta oldu. sözleşmemizi resmi olarak yaptık ve imzaladık: Resmi sürecimiz başladı.

*** Değerli Arkadaşlar Bu süreç kısa bir süreç değil. Yaklaşık iki, üç yılı içeren bir süreç.

*** Şimdi bu süreç nasıl devam edecek; Biz inşaat sürecini nasıl takip edeceğiz.

** Teslim alma ve paylaşıma kadar Çeşitli sorularınız olabilir.

İşte şimdi bütün bu soruları, Tek tek kendimize sorup, sizlere cevap vermeye çalışacağız.

SORU 1- Şirketi nasıl buluyorsunuz? Güven verici mi? Bizi yarı yolda bırakıp süreci uzatabilir mi?

CEVAP : Değerli üyelerimiz; Gerek yönetim olarak, gerek şahsım olarak. Samimiyetimizle söylüyorum. Bu şirketi oldukça araştırdık, Yaptığı işlere baktık. Sermaye ve gelir kaynağını sorduk. Bunların dışında çevrede, İstanbulda Rakbi olan bazı firmalara sorduk. Onlarla çalışan Gayri menkulcülere sorduk. Tüm samimiyetimizle söylüyorum. Bir tanesi olumsuz bir şey söylemedi.Bir yerde bir olumsuz haberlerini duymadık. Bu da bize kısmen güven verdi .

SORU 2 - Peki konutlarımızı en geç ne zaman teslim edecekler.

CEVAP 2 : Kendileriyle resmi anlaşmamız 30 ay. Ama bu süreden birkaç ay erkende olabilir geçte olabilir. Bu birkaç ay dediğimiz de öyle uzun aylar değil. En fazla beş altı ay.

SORU 3- Peki bu dediğiniz süre içinde teslim edemezlerse ne olacak.

CEVAP 3: Şirket Belediyeden ruhsatı aldığında ve temel atıldıktan sonra konutları 24 ayda bize teslim etmesi gerekir. Eğer bu 24 ayda tamamlamazsa, süreci uzatırsa, her konut için, her ay 2.000 bin TL ödeyecektir.

SORU 4- Peki arsamızı şirkete %50 (Yüzde elli) ile verdik ne demek.

CEVAP 4 - Yüzde elli ile verdik. Şu demek. 18000 metrekare olan arsamızın üzerinde ne yapılıyorsa kaç daire çıkıyorsa yarısı onların yarısı bizim.

Bu da şu demek. Bu imar durumuna göre 100- ila 105 metre kare arası 225 tene daire çıkıyor. Bu dairelerin yarısı onların, yarısı bizim.

SORU 5- Peki benim bir hissem var. Bana ne ? Düşüyor.

CEVAP : Bir hissesi olana yarım daire düşüyor. İki hissesi olana bir daire düşüyor.

SORU 6- İyi de..Ben yarım daireyi nasıl alacağım. Paylaşım nasıl olacak?

CEVAP : İki yarım daire bir daire demek. Siz tek hisseli olan bir kişi ile birlikte olacaksınız., ikinize bir daire düşecek . Birlikte olacağınız arkadaşınızı ister kendiniz seçer bize bildirirsiniz, İsterseniz eşleşmeyi biz yaparız.

SORU 7- Peki ikimize bir daire düştü. Biz bu daireyi nasıl paylaşacağız.

CEVAP : 1-Öncelikle geçerli piyasa üzerinde bir birinize satma yolunu seçersiniz,2- Birbirinize satışta anlaşamadınız. Başka birine satıp parasını paylaşırsınız. 3- Buda olmadı ikinizde satmak istemiyorsunuz. Bu dairenizi birisine kiraya verirsizin.Kirasını paylaşırsınız.

4- Son seçenek. Bize diyorsunuz ki, size ne? Biz nasıl paylaşacağımıza biz karar veririz. Tabi ki karar sizindir. Biz sadece fikrimizi söyledik. ( Buda espri olsun)

SORU 8 - Sayın Yönetim. Neden her hissemize bir daire düşecek şekilde yapamadınız da iki hisseye bir daire yaptınız.

CEVAP : Evet Bu soru, en güzel sorulardan biri. Değerli üyelerimiz. Bizimde temel amacımız. Her hisseye bir daire olacak şekilde ayarlamaktı. Ancak çok bekledik ; çok araştırdık; çok pazarlık yaptık. Her hisseye 75 - 80 metre karelik bir dairenin düşmesi mümkün olmadığını gördük.

Yanı bu imar durumu ile 10 sene daha beklesek yine mümkün değil. Çünkü hisse sayımız çok arsamız az. Peki küçük olsaydı 1+1 bir daire olsaydı diyebilirisiniz. Bunu da düşündük. Ama kiminle pazarlığa oturduysak, kime teklif ettiysek; bu vermiş olduğumuz %50( yüzde elli) ile hiçbir şirket kabul etmedi.

Varsayalım düşük yüzde ile verseydik ; yan ı %45 ile filan, 1+1 daireyi kabul edenler olsaydı

35 -40 metre karelik bir daire olacaktı. Ayrıca araştırmalarımıza göre o bölgede 1+1 daireler pek tutulmuyor. İkincisi inşaat firmaların çoğu yanaşmadı. Zira o bölgede genelde aileler geniş daire tercih ettikleri için.

Ayrıca, belki üyelerimizden evi olmayanların bir kısmı gidip dairesinde oturmak ister.

Peki bir aile olarak kendinizi düşünün 1+1 daire de nasıl otururdu?

Sevgili yönetim sana ne? Siz bizim 1+1 i alıp bize verseydiniz; ne yapacağımıza biz karar verirdik. Haklısınız. Ama bu değdim teklifi ne veren oldu, ne de kabul eden oldu.

Saygı değer üyelerimiz; Kıssaca durum bundan ibaret. Sizlerii bilgilendirelim istedik.

İlerde gelişen durumlar oldukça, sizleri yine bilgilendireceğiz.

Sevgi ve saygılarımızla

YÖNETİM KURU ADINA

Yönt. Kurulu Başkanı Beyhan Demirkuş 22/09/2021

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile